راهکار ارتباطات وایرلس برای پالایشگاه ها

نفت و گاز پالایشگاه نفت و گاز هوشمند راهکار ارتباطات وایرلس برای پالایشگاه ها

ارتباطات وایرلس و اپلیکیشن های تخصصی در حال دگرگون  کردن عملیات پالایش نفت و گاز هستند. با تکنولوژی های جدید می توان داده ها و تصاویر زنده را  از سایتهای عملیاتی دوردست دریافت و پردازش کرد و به این ترتیب می توان از اپلیکیشن های هوشمند کنترل فرایند استفاده کرد که بطرز چشمگیری هزینه ها را کاهش می دهند.  

در حال حاضر، شرکتهای پالایش نفت و گاز از تکنولوژی های پیشرفته  برای حل مشکلات زیر استفاده می کنند:

·      عدم امکان نظارت  زنده بر محوطه اطراف و مکان یابی کارکنان یا  به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به بازرسیهای کنونی

·      فقدان هماهنگی و تصمیم گیریهای ناکارآمد به دلیل استفاده از سیستم های وایرلس و سیمی جداگانه و نیز ارتباطات غیرقابل اطمینان و  غیر زنده

راهکار هوآوی برای ارتباطات وایرلس پالایشگاه ها، این مشکلات را حل می کند و ارتباطی زنده و  کارآمد را بین تاسیسات نفت و گاز فراهم می نماید.  

در این راهکار از یک شبکه دارای  باند پهن از نوع 4G LTE استفاده می شود تا ویژگی های خلاقانه ای نظیر زیر ایجاد شود:

·      کنتورخوانی وایرلس

·      ویژوئال دیسپچ (اعزام بصری)

·      نظارت تصویری

·      موقعیت یابی کارکنان

·      بازرسی هوشمند برای برقراری ارتباطات تصویری بهتر و همکاری موثرتر

ویژوئال دیسپچ و همکاری موثر

Trunking چند رسانه ای امکان ارسال اطلاعات صوتی روزانه را فراهم می کند، اطلاعاتی نظیر:

·      (تماس) نقطه-به –نقطه

·      تماسهای گروهی

·      تداخل در تماس

·      آزاد کردن اجباری (خط)

·      خدمات مخابره داخلی ویدئو

این سیستم همچنین امکان جستجوی سریع در ویدئوها را فراهم می کند. این امکان برای اقداماتی از قبیل ردیابی کارکنان و صدور فرمان اضطراری لازم است. سیستم trunking  هم  با بهره گیری از واسطهای کاربری سازگار، قابلیت اتصال به سیستم های متفرقه از جمله TETRA را فرهم می کند تا بتوان ROI بالا را انتقال داد.

 

به کارگیری ترمینال انعطاف پذیر و سیستم نظارت  وایرلس

به دلایل امنیتی و نیز بار کاری زیاد، سیستم های سیمی قادر به پوشش کامل شبکه نظارتی در فواصل دور (مانند رودخانه ها) و نیز سایتهای مهندسی موقت  یا مخازن بزرگ نفت نیستند. در چنین مواردی، هوآوی از راهکار eLTE استفاده می کند. حسگرها و دوربینها به شیوه انعطاف پذیری به کار گرفته می شوند و  از طریق گیت وی/ درگاه ها صنعتی و تجهیزات خود مشتری  به سیستم LTE متصل می شوند و امکان نظارت زنده بر آن نواحی  را فراهم می کنند.

تعیین موقعیت دقیق کارکنان، امنیت آنها را تضمین می کند

تعیین  موقعیت کارکنان، وسایل نقلیه و دستگاه ها و نیز نظارت محیط، همگی لازمه تامین بهداشت و سلامتی و امنیت و مدیریت محیط هستند. اطلاعات محیطی بیرونی را می توان از طریق جی پی اس و اطلاعات درونی را از طریق Zigbee به دست آورد. این اطلاعات  از طریق شبکه LTE از ترمینالهای هوشمند و پرتابل به مرکز کنترل مخابره می شوند. موقعیت دقیق کارکنان، وسایل نقلیه و دستگاه ها به وسیله سیستم موقعیت یاب جی پی اس تعیین می شود تا امنیت کارکنان تامین گردد.

 

بازرسی هوشمند سبب ارتقای کیفیت می شود

از آنجایی که ترمینالهای هوشمند دستی از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند، می توان اپلیکیشنی برای بازرسی ساخت که عملیات موقعیت یابی، گرفتن عکس و ضبط داده های محیطی  را انجام دهد. داده های ضبط شده از طریق شبکه LTE به پلتفرم خدمات مخابره می شود. در صورت لزوم، پرسنل فعال در سایت می توانند با متخصصین ارتباط برقرار  و اسناد موردنیاز را دانلود کنند تا بازرسی سایت و دستگاه ها را راحت تر انجام شود و کیفیت بازرسیها افزایش یابد.

 

 

ویژگی های اصلی

 

    تصویری:  trunking چندرسانه ای با پهنای باند زیاد، ارتباط تصویری و صوتی و داده ای را ممکن می سازد

    سازگاری: سیستم نظارت تصویری با بهره گیری از واسطهای کاربری سازگار و  "کیت ایجاد نرم افزار" (SDK) می توانند با سیستم  های متفرقه کار کنند. سیستم LTE trunking با TETRA کار می کند

    هوشمند: در سیستم نظارتی هوشمند، خدماتی نظیر جستجو، تجزیه تحلیل و ذخیره ارائه می شود

     تاخیر کم:  تاخیر تماس های گروهی کمتر از 300 میلی ثانیه و تاخیر pre-emption کمتر از 200 میلی ثانیه است

    پهنای باند زیاد: میزان پوشش دهی شبکه LTE بین 1.9 تا 6 مایل (یا 3 تا 10 کیلومتر) است و پهنای باند آپ استریم برای بخش انفرادی Mbit/s 50 است تا بتواند ویدئوهای HD  را پشتبانی کند

   دقت بالا:  تکنولوژی موقعیت یابی دقیق را  در حوزه 10 فوتی (3 متری) تضمین می کند

·      کیفیت بالا: به منظور استانداردسازی، اقدامات بازرسی  از پنج جنبه  مورد پیگیری قرار می گیرند (زمان،مکان، افراد، ویدئو و داده ها)

·      مقیاس پذیری بالا: ترمینالهای هوشمند از سیستم عامل اندروید برای تسهیل  فرایند ساخت نرم افزارهای ثالث استفاده می کنند.